Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 240 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Karty zwykłe

poniedziałek, 25 września 2006 11:08
Skocz do komentarzy

Wróżby z talii kart od lat nie wychodzą z wróżbiarskiej mody. Każda z nas ma gdzieś w szufladzie talię lub dwie, których w deszczowy wieczór można użyć do postawienia pasjansa lub zagrania z przyjaciółmi w brydża czy makao.

K
arty, których dzisiaj używamy mają wspólne korzenie z tarotem. Ich pochodzenie do dziś nie zostało w przekonywujący sposób wyjaśnione, choć zachowały się średniowieczne przekazy dotyczące hazardowych gier w karty. Dziś na świecie popularne są trzy rodzaje kart: Tarot - 78 karty
do wróżenia, Tarok - 56 kart do grania oraz popularne 52 karty do gier, pasjansów i domowych wróżb.

W
różenie z kart zwane jest kartomancją lub stawianiem kabały.
To określenie wskazuje na bliskie związki kart z magicznymi bractwami
i badaczami ukrytych znaczeń świętych ksiąg.

Magiczne powiązania

C
hoć zwyczajnej talii kart niektórzy odmawiają magicznych właściwości, to pomiędzy kartami można dostrzec niezwykłe zbieżności.

K
lasyczna talia składa się z 52 kart i tyle samo jest tygodni w roku.
Jeśli w styczniowy poranek potasujesz swoją talię, a następnie zaczniesz po kolei wykładać karty, to możesz sporządzić dokładną noworoczną wróżbę. Każda karta oznaczać będzie kolejny tydzień nowego roku.
Jej znaczenie ujawni ci przestrogę i wskazówkę.

P
rostszy wariant tej wróżby wymaga użycia samych kart z figurami.
12 figur w całej talii kart odpowiada ilości miesięcy solarnych. Wyjmij z talii same figury, potasuj i rozłóż, a dowiesz się jakie osoby będą wywierać na ciebie największy wpływ podczas nadchodzących miesięcy. Asy wskazują na miesiące szczególnie ważne i obfitujące w ciekawe wydarzenia.

Magiczne kolory

S
ymbole na kartach drukowane są w dwóch kolorach - czerwonym
i czarnym. Czerwony jest kolorem aktywnym. Karty czerwone, czyli kiery
i karo, wskazują na aktywne działania i świadome decyzje. Czarny jest kolorem biernym. Karty czarne, czyli trefle i piki, wskazują na podświadome uczucia, dążenia i emocje, jakie nami kierują.

J
eśli chcesz szybko poznać odpowiedź na nurtujące cię pytanie, to skoncentruj się, a potem zadaj je w myślach. Następnie potasuj talię
i wylosuj z niej trzy karty. Przewaga koloru czerwonego oznacza odpowiedź twierdzącą, przewaga koloru czarnego oznacza odpowiedź przeczącą.

C
hoć karty drukowane są w kolorze czerwonym lub czarnym, to określenie "kolor" tradycyjnie dotyczy rodzaju symbolu, jakimi są opatrzone.
Talia dzieli się na cztery kolory - kiery (zwane sercami), karo, trefle
(zwane żołędziami) oraz piki.

C
ztery kolory kart kojarzone są z czterema porami roku lub z czterema żywiołami. Karo to wiosna i świeże powietrze. Kier to lato i buzujący ogień. Trefl to jesień i życiodajna woda. Pik to zima i cierpliwa ziemia. Zapamiętaj pory roku odpowiadające kartom, a podczas wróżenia łatwiej znajdziesz odpowiedź na pytanie kiedy wróżba się ziści.

K
ażdy karciany kolor składa się z 13 kart, co odpowiada ilości miesięcy księżycowych w roku kalendarzowym. Możesz wykorzystać tą zbieżność
i rozłożyć na stole noworoczną wróżbę z 13 kart. Wtedy jednak liczysz pierwszy miesiąc od styczniowego nowiu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kto jest kim w karcianej talii?

F
igury w talii kart przedstawiają ludzi i ich zamierzenia. To prawdziwy dwór królowej, który jak w "Alicji w krainie czarów" zdradzi ci zamierzenia przyjaciół i wrogów. Niektóre wróżki najpierw wybierają kartę, która oznacza osobę wróżącą. Dobierają ją zgodnie z kolorem włosów lub uznają, że osoba wróżąca symbolizowana jest przez Damę Kier. Wtedy twój partner lub przyszły ukochany ukryje się pod kartą Króla Kier.

Król w kartach zawsze symbolizuje mężczyznę. Dama jest kobietą, a Walet wskazuje na osobę młodą lub jeszcze ci dobrze nieznaną.

As jest kartą nowych możliwości, niespodziewanych zwrotów akcji i szczęśliwych wydarzeń, które zainspirowane będą ludzkimi działaniami. Uznawany jest za figurę, choć wcale nie musi oznaczać konkretnej osoby. Może wskazywać na różne ważne i wysoko postawione osoby, które choć wywierają wpływ na Twoje życie, to nie są z tobą związane w rodzinie ani towarzystwie.

Figura w kolorze Kier wskazuje na osobę o kasztanowych włosach i serdecznym usposobieniu. Jej oczy są niebieskie lub piwne. Król Kier oznacza twojego ukochanego lub mężczyznę, który chętnie udzieli ci wsparcia. Dama Kier to Ty lub kobieta, która pragnie ci pomóc. Walet Kier to dziecko, ale też dobry początek sprawy lub znajomości. As Kier oznacza dom rodzinny, zapowiada zmiany na lepsze.

Figura w kolorze Karo wskazuje na osobę o blond włosach, wykształconą i pewną siebie. Jej oczy są niebieskie lub szare. Król Karo to ambitny mężczyzna z pracy. Dama Karo to przyjaciółka lub wspólniczka. Walet Karo to niezapowiedziane, ale szczęśliwe wydarzenia. As Karo oznacza pieniądze i zysk, jaki odniesiesz dzięki własnym pomysłom.

Figura w kolorze Pik wskazuje na osobę o ciemnych włosach, czarnych oczach i bardzo zdecydowanym charakterze. Król Pik to wpływowy mężczyzna, ważny urzędnik, często samotny. Dama Pik to intrygantka, przestrzega przed podejmowaniem ryzyka. Walet Pik to nieodpowiedzialny plotkarz. As Pik zapowiada kontakt z urzędnikami, policją lub sądem. Przestrzega, że ucieczka od odpowiedzialności źle się skończy.

Figura w kolorze Trefl wskazuje na osobę o brązowych lub rudych włosach, energiczną i uczuciową. Jej oczy są brązowe lub piwne. Król Trefl to ojciec, dziadek lub bliski krewny. Dama Trefl to krewna lub starsza, życzliwa przyjaciółka. Walet to młodszy krewny lub rodzeństwo. As Trefl zwiastuje prezent lub dobrą wiadomość.

Kto z kim?

K
iedy we wróżbie obok lub niedaleko siebie ułożą się cztery Asy, wtedy można liczyć na szybkie zwycięstwo i pomoc wpływowych osób. Trzy Asy oznaczają, że jesteś dla kogoś zbyt dobra. Dwa Asy wskazują, że ktoś jest zainteresowany współpracą z tobą. Jeśli obok dwóch Asów jest karta w kolorze Kier, wtedy masz szansę na flirt, a nawet romans.

Czterej Królowie zwiastują wielkie poparcie i powodzenie w twoich zamierzeniach. Trzej Królowie oznaczają dobrą radę lub prezent, jaki otrzymasz od ważnej osoby. Dwaj Królowie oznaczają przyjaciół, którzy przyjdą ci z pomocą. Król dowolnego koloru obok Króla Kier oznacza przyjaciela, który ma wielki wpływ na bliskiego ci mężczyznę.

Cztery Damy to towarzyskie zebranie i plotki, dzięki którym coś zyskasz. Trzy Damy to krytyczna, ale cenna rada. Dwie Damy mogą ci zaszkodzić, nie powinnaś ufać niedyskretnym znajomym. Dama dowolnego koloru obok Damy Kier oznacza często rywalkę w miłości.

Cztery Walety oznaczają sprzeczne namiętności i niepotrzebne kłótnie. Tuż obok siebie mogą nawet zwiastować bójkę! Trzy Walety to różnica zdań, którą uda się omówić. Dwa Walety to mogą wskazywać na oszustwo lub zaniedbanie.

Reszta karcianego dworu

Blotki przedstawiają zesłane przez los wydarzenia i sytuacje.

Kiery
opowiadają o uczuciach, miłości, emocjach i wynikającej z nich twórczości:

10 Kier oznacza małżeństwo lub szczęśliwy związek miłosny.
9 Kier przepowiada spełnienie życzeń, zdrowie i miłość.
8 Kier zwiastuje pomyślne załatwienie trudnych spraw.
7 Kier przestrzega przed nieuczciwymi osobami.
6 Kier pozwala innym wykorzystywać twoje dobre serce.
5 Kier zapowiada ważną decyzję i przestrzega przed pośpiechem.
4 Kier doradza odejście od rutyny. Przepowiada przeprowadzkę lub wyjazd.
3 Kier zapowiada bałagan, zamieszanie i plotki.
2 Kier oznacza zaręczyny, przyjaźń i pomoc. W otoczeniu niepomyślnych kart zwiastuje rozłąkę i przeszkody.

Karo
opowiadają o sprawach zawodowych, dobrych pomysłach i powodzeniu finansowym, edukacji i podróżach zarobkowych:

10 Karo to karta pieniędzy i uznania.
9 Karo zapowiada realizację dobrych pomysłów lub płomienny romans.
8 Karo przynosi stabilizację materialną, zapowiada też udany wyjazd.
7 Karo przestrzega przed trudnościami i plotkami.
6 Karo przynosi koniec romansu lub związku z inną osobą.
5 Karo to korzystna okazja, którą szkoda byłoby zmarnować.
4 Karo oznacza koniec trudności i pomoc przyjaciół.
3 Karo to spory i kłótnie.
2 Karo zapowiada zmiany, radzi zachować rozsądek i dyskrecję.

Piki
opowiadają o wyzwaniach, które trzeba podjąć aby osiągnąć sukces. Oznaczają też urzędników, nauczycieli i przełożonych:

10 Pik to karta dalekiej podróży.
9 Pik to karta rozczarowania i straty.
8 Pik zapowiada straty przez plotki i intrygi.
7 Pik ostrzega przed nieżyczliwą osobą.
6 Pik to karta spóźnień i trudności zawodowych.
5 Pik to karta straconych złudzeń i nierealnych oczekiwań.
4 Pik przestrzega przed złymi radami i niepotrzebnymi kłótniami.
3 Pik radzi, aby porzucić nałogi i zerwać szkodliwe relacje.
2 Pik zapowiada korzystne zmiany w sąsiedztwie lub pożądane zmiany w pracy.

Trefle
opowiadają o emocjach, marzeniach, zdrowiu i codziennym życiu:

10 Trefl wróży odmianę losu i niespodziewane pieniądze
9 Trefl przestrzega przed ignorowaniem cudzych życzeń.
8 Trefl zapowiada przemęczenie lub nawet chorobę.
7 Trefl wróży małe kłopoty i drobne opóźnienia, którym ktoś inny zawinił.
6 Trefl to korzystna umowa lub oferta lepszej pracy.
5 Trefl przyniesie spotkanie z przyjaciółmi i dobrą zabawę.
4 Trefl wróży spotkanie z oszustem lub zgubę.
3 Trefl zapowiada udany romans.
2 Trefl przestrzega przed zbytnim poleganiem na innych.

Jak wróżyć?

K
arty najlepiej rozkładać według wybranego wcześniej układu. Dawniej wróżono tylko w piątki i czwartki, nigdy w soboty lub niedziele. Tradycja ta ma swoje astrologiczne korzenie - czwartek jest dniem korzystnych interesów, a piątek dniem płomiennej miłości.

J
eśli chcesz wróżyć, to oczyść swój umysł z denerwujących myśli. Nastrojowa muzyka i ładne kadzidełko pomoże ci odnaleźć nastrój. Następnie weź talię kart, potasuj ją i wylosuj z niej potrzebne karty. Karty możesz wziąć w kolejności lub wyciągnąć losowo z rozłożonej na stole zakrytej talii. Ważne jest jednak abyś ich nie podglądała.

K
artom możesz zadać jedno pytanie dziennie na nurtujący cię temat. Zanim zapytasz ponownie dobrze przemyśl swoją odpowiedź - czasem jej sens nie jest zrozumiały od razu. Przede wszystkim zaufaj intuicji i nie obawiaj się nowego spojrzenia na swoje sprawy i życzenia!

Układ Piramida

Ta wróżba odsłoni przed tobą najbliższą przyszłość i pomoże ci dokonać właściwego wyboru w miłosnych rozterkach.

Sąsiedztwo kart

Z
naczenia kart nie są ustalone raz na zawsze. Wiele wróżek wykorzystuje własne spostrzeżenia i opracowuje własne reguły. Znaczenie kart zmienia się zależnie od tego, czy kartę otaczają szczęśliwe karty czy też raczej niepomyślne. Niektóre karty w odpowiednim sąsiedztwie nabierają szczególnej mocy.

Dama Karo obok Waleta Pik oznacza zdradę, a jeśli obok układa się
7 karo oznacza też stratę pieniędzy.

Dama w otoczeniu dwóch siódemek przepowiada zwykle namiętny romans.

Siódemka i Ósemka Pik położone obok siebie zapowiadają kłopoty, jeśli dojdzie do nich dziewiątka, to choroba lub strata może być poważna.

Ósemka Karo zapowiada podróż, w otoczeniu kierów będzie to przyjemność, w otoczeniu treflów zawodowa konieczność.

Ósemka Karo otoczona kartami osobowymi wskazuje na korzyści odniesione dzięki pomocy przyjaciół. Obok Asa Pik i Asa Karo wróży zmianę posady na lepszą.

Trzy siódemki wyłożone obok siebie przepowiadają narodziny dziecka.

Ósemka Trefl obok Waleta Trefl zapowiada straty w podróży lub udaremnione działania.

Dziesiątka Trefl pomiędzy dowolnym Kierem a Karo mówi o przypływie gotówki.

Dziesiątka Karo obok Asa Pik zapowiada niespodziewany zysk, spadek, darowiznę lub premię. Obok karty z figurą wróży szczęśliwy romans, szczególnie, jeśli wróżymy osobie samotnej.

Dziewiątka Pik obok Asa Kier to dobra wróżba dla rodziny i domu. Położona niedaleko Dziesiątka Kier zwiastuje przypływ gotówki lub korzystną transakcję.

Siódemka Kier to dobry omen. Położona obok każdej innej karty zapowiada ułatwienia i szczęśliwy zbieg okoliczności.


Wróżba Cyganki

T
en szczególny układ kart jest ulubiony przez doświadczone wróżki i Cyganki. Wykorzystuje nie tylko wiedzę o znaczeniach kart, ale też o ich sąsiedztwie.

W
ymaga użycia 24 kart, od Asa do Dziewiątki. Karty tasujemy i układamy w trzech rzędach, po osiem kart każdy. Karty interpretujemy od lewej do prawej, każdy rząd osobno. Górny rząd opowiada o przeszłości i wydarzeniach, które mają wpływ na obecną sytuację. Środkowy rząd przedstawia teraźniejszość. Zdradza atuty i przestrzega przed niebezpieczeństwami. Dolny rząd przepowiada przyszłość i podpowiada jak należy postąpić.
Krzyż

Istnieje wiele wariantów tej wróżby. Najprostszy i zarazem najbardziej skuteczny polega na polega na zadaniu pytania, a nastepnie wylosowaniu pięciu kart.

Podziel się
oceń
1
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 08 grudnia 2016 23:52

  niepodchwycony

  autor Arek

  blog: http://rytualy-milosne.co.pl

 • dodano: 18 lipca 2013 15:32

  Ciekawy tekst. Nie ukrywam, iż niemało mi powiedział o tym z czego przedtem nie zdawałam sobie sprawy.

  autor lubiacaprzygody67

  blog: www.zarosnietecipy.waw.pl

 • dodano: 19 października 2009 21:43

  czy utrace moje finanse

  autor boni

  blog: boni

 • dodano: 08 sierpnia 2008 19:44

  lol fajny blog lol

  autor deps

 • dodano: 24 czerwca 2008 21:46

  jak odczytac wrozbe

  autor kaska12222

  blog: wrozby

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  97 933  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Archiwum

O moim bloogu

Lewad Lo,ani lo kajam hi oweret wa-ani szuw kan hi kmo szemesz ben ananim jesz bi ajasza regaszot ke

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 97933

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

WP.TV